Gülüş Tasarımı

Pembe Estetik | Diş Eti Estetiği

Gülümsemenin ve dişlerin estetik ve sağlıklı olmasının önemli bir parçası da diş etlerinin gülüş profiline etkilerinden kaynaklanır. Gülüş tasarımının doğru şekilde yapılması hem dişlerin hem de diş etlerinin durumuna bağlıdır. Pembe estetik uygulamaları hem diğer tedavilerle birlikte uygulandığında hem de tek başına uygulandığında gülüş profilini oldukça değiştirmekte ve estetik uygulamalarda sağlıklı sonuçlar alınmasını desteklemektedir.

Güzel bir gülümseme için beyaz ve estetik dişler tek başına yeterli değildir. Sağlıklı, estetik ve görünen dişeti kısmı gülüşü tamamlar. Bazen diş etleri fazla görünür, bazen diş etleri çekilir ve kök yüzeyleri açığa çıkar, bu da sağlık ve estetik problemlere neden olur.

Pembe estetikte; Hollywood Smile denilen diş ve diş etlerinin görünümünü 3 boyutlu olarak değerlendirilir.

 

Pembe Estetik | Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş etlerinde gülüş tasarımının bir parçası olarak planlanan estetik uygulamaların tamamlanması için yapılan değişiklikler pembe estetik olarak adlandırılır. Bu uygulamalar sayesinde dişlerin görünürlüğü arttırılır, dişetlerindeki asimetrik görünüş giderilir, dişeti çıkış profili düzenlenir ve gülüş hattı yeniden oluşturulabilir. Sistemik veya bölgesel hastalıklar veya mevcut enfeksiyonların giderilmesiyle birlikte her yaştan kişiye güvenle uygulanabilen sağlıklı işlemlerdir. Pembe estetik uygulamaları, genel olarak diş etlerinin şekillendirilmesini içeren gingivektomi ve gingivoplasti gibi uygulamaları kapsar. Diş etlerindeki asimetrileri, diş eti büyümelerini, diş eti çekilmelerini, dudak konumlandırmasını, gummy smile(diş eti gülümsemesi), lazer ve botoks gibi diş etlerindeki diğer düzenlemeleri de içine alan ve estetik işlemlere bütüncül yaklaşımı sağlayan uygulamalardır.

Pembe Estetik/Diş Eti Estetiği Uygulamaları Neleri Kapsar?

Pembe estetik uygulamalarında, kişinin ihtiyacına göre diş etlerinin başlangıcının hizalanması, asimetrilerinin giderilmesi, çekilen diş eti kayıplarının geri kazandırılması, dudağın konumlandırılması veya burun-dudak mesafesinin kısaltılması gibi işlemler gerçekleştirilir. Lazer, elektrokoter ve minimal cerrahi müdahalelerle bu işlemler tamamlanır. Böylece kişiye daha estetik ve sağlıklı bir pembe estetik alanı oluşturulur. Bu konseptte kişinin dişlerinin, diş etlerinin, dudaklarının, gülüşünün ve çenesinin estetik oranları göz önünde bulundurularak bütünsel bir gülüş sağlanır.

Pembe Estetik/Diş Eti Estetiğini Nasıl Uygulanır?

Klinik muayene ve kişisel talepler de birlikte değerlendirilerek tedavi planı oluşturulur. Diş eti estetiğindeki birçok işlem dikişsiz ve ağrısız olarak konforlu şekilde uygulanabilir. Minimal işlemler olmasına karşın estetik anlamda büyük değişiklikler oluşturması açısından gülüş tasarımında oldukça farklı ve etkin uygulamalar yapılmasına olanak sağlar.

Çoğunlukla yalnızca lokal anestezi uygulanması yeterli olmaktadır. Genellikle kişinin ihtiyacı göz önüne alınarak uygulama seansları belirlenir fakat birçok uygulama tek seansta yapılır ve sonuç alınır. İşlem sonrası lazer uygulamalarıyla doku iyileşmesinin hızlanması sağlanır ve takip randevularıyla bu uygulamalar desteklenir. Gerekli bilgilendirmeler yapılarak pembe estetik uygulamaları tamamlanır.