Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavide dişlerin kemikteki hareketi ile doğru kapanma sağlanır. 3D görüntüleme yöntemleri ile değerlendirme yapılır ve kortikotomi yapılır. Kortikotomi; Diş etlerinin altında piezocerrahi bir cihazla kemikte küçük çizikler oluşturma işlemidir. 

Bu sayede dişlerin kemikteki hareketi kolaylaşır ve tedavi süresi kısalır. Ameliyatta dikiş kullanılmaz, çizikler 1 günde kapanır, iyileşme süresi 1-2 gündür. Ortodontik tedavi kontrolleri devam etmektedir. 

Genellikle 4-6 hafta olan kontrol seansları 1-2 haftaya kadar düşer. Böylece ortodontik tedavi süresi yaklaşık yarı yarıya kısalmış olur.

Ortodontide Invisalign Uygulaması

Invisalign, dişlerin görünür yüzeylerine metal veya seramik braketler uygulanmadan dişlerdeki kalabalık, boşluk ve daha karmaşık maloklüzyonların düzeltilmesi için geliştirilmiş ortodontik bir tedavi yöntemidir.

Invisalign şeffaf hizalayıcılar dişlerinizin fizyolojik sınırlar içinde hareket etmesini sağlar. Geleneksel braketlerin aksine, Invisalign işlemi sadece her bir şeffaf hizalayıcı tarafından sağlanan hareket miktarını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda hareket süresini de kontrol eder. Bu nedenle, yalnızca belirli dişler her bir hizalayıcı için planlanan Invisalign hareketi miktarına uygun olarak hareket eder. Sonuç, etkili bir kuvvet uygulama sistemidir.

Toplam süre, tedavinin karmaşıklığına bağlıdır ve genellikle geleneksel braket tedavilerine benzer. Muayene sırasında doktorunuzun koyacağı tanı sonucunda size detaylı bilgi verilecektir.

Şeffaf hizalayıcılarınızı temizlemenin en iyi yolu, diş macunu kullanmadan fırçalamak, ılık suda durulamak ve eczanelerden gelen şeffaf hizalayıcı temizleme tabletlerini veya Invisalign’ın ilk seansınızda gönderdiği temizleme kristallerini kullanmaktır. Bir yemekten sonra şeffaf hizalayıcılarınızı takmadan önce dişlerinizi fırçalamak önemlidir.

Invisalign tedavisi ile geleneksel diş telleri mi?/Geleneksel braketlerin ve Invisalign tedavisinin karşılaştırılması?

Invisalign şeffaf hizalayıcılar neredeyse görünmezdir ve tedavi sırasında dişlere uygulanan ataşmanlar genellikle dışarıdan fark edilmez. Invisalign şeffaf hizalayıcılar çıkarılabilir olduğundan, hizalayıcılarınızı çıkarabilir ve tedavi sırasında yiyip içebilirsiniz. Ancak diş hareketinin gerçekleşmesi ve tedavi etkinliğinin artması için yemek sürelerinin uzun tutulmaması gerekir. Ayrıca normal hijyen rutininizi korumak için şeffaf hizalayıcılarınızı çıkarabilir ve dişlerinizi fırçalayabilir ve dişler arası temizlik için diş ipi kullanabilirsiniz. 

Geleneksel sabit braketlerin aksine, metal braketler ve teller yoktur. Bu nedenle çoğu durumda Invisalign alignerlarınızı uygulayan doktorunuz gerekli kontrolleri ve prosedürleri daha kısa sürede gerçekleştirebilir. Son olarak, Invisalign tedavisi, tedavi başlamadan önce bile tedavi planınızı ve beklenen sonuçları görmenizi sağlar, böylece tedaviniz tamamlandığında dişlerinizin nasıl görüneceğini görebilirsiniz.